Spolupráce

Důvěra v Boha? Jo, přijde mi, že mu docela důvěřuji. Že mu důvěřuji v tom, že jednou potkám „tu pravou“, se kterou povedu převážně šťastný život. I v tom, že se s ním jednou setkám, když se ho budu snažit následovat tady na zemi a budu se snažit učit se milovat lidi, tak jako je miluje On.

Rád bych se mu naučil víc důvěřovat i v tom, že mi pomůže zvládat takové ty běžnější, menší a všednější věci, jako třeba, když už čtvrtý den sedíte nad semestrálkou, se kterou nemůžete pohnout (a to jí máte druhý  den odevzdávat), tak i přesto se vnitřně nevzdávat, vytrvale zahánět myšlenky na to, jak budete příští rok předmět opakovat a zkrátka Bohu důvěřovat.

K tomu, aby nám mohl Bůh pomoct a vytáhnout nás z maléru, obvykle vyžaduje naši součinnost. Alespoň nějakou. Bůh ví, čeho jsme zrovna v ten moment schopni, takže od nás nebude očekávat víc, než je v daný moment v našich silách. A když se někdy nacházíme ve stavu, kdy převládá beznaděj a k tomu, abychom definitivně hodili flintu do žita, nezbývá mnoho, tak často stačí opravdu trochu naší snahy a důvěry, skrz kterou Bůh dokáže zvrátit situaci tak, že najednou už je vidět východisko a není ani tak nedosažitelné. Už hodněkrát mě fakt překvapil, jak málo mu stačilo mojí z posledních sil vymačkané vůle a snahy k tomu, aby celou situaci proměnil a pomohl mi ji vyřešit. Jasně, on to za nás neodmaká, abychom se na něj koukali z gauče, jak mu to dobře jde – tak bychom se nic nenaučili. Ale je ochoten nám ukázat východisko a dát nám dostatek energie a odhodlání na vyřešení problému.

V takových situacích, když se nevzdávám, věřím a makám (a u toho mi zpravidla hraje do sluchátek worship), mě vždycky hrozně fascinuje, jak náramně jednotlivé okolnosti vycházejí a vzájemně na sebe lícujou. To vždycky pokorně a trochu i zahanbeně z toho, že i přes moji nedbalost mi s tím nakonec Bůh pomohl, vzhlížím s hlubokou úctou a velkým díky ke Králi všech králů, jehož milosrdenství je mnohem větší, než „spravedlnost“. Uzavřel bych to mým oblíbeným úryvkem z listu Filipským 4, 13, který se snažím mít co nejvíce na očích: “Všechno mohu v Kristu, který mi dává sílu.”

Pepa

Napsat komentář