Láska jako životní styl

julie

Kostel, do kterého chodím, je naprosto výjimečný. Je to krásná novodobá stavba skvěle architektonicky provedená s výbornou atmosférou, zkrátka přímo stvořená pro setkání s Bohem. Dokonce se v něm nachází i malý obchůdek. V tomto obchůdku nad jiné věci dominují knihy. A já knihy přímo zbožňuji. Takže skoro po každé mši, kdy čas a rodiče dovolí, zavítám přímo tam a zkoumám, jaké skvělé knihy tam dnes jsou. Jednou, když jsem tam znovu zamířila, jsem ucítila, že dnes konečně nastane den, kdy si nějakou z těch úžasných knih odnesu domů. A opravdu. Když jsem přišla k pultu, kde byly knihy vystavené, tak mě po chvíli upoutala křiklavě červená kniha s názvem hlásajícím slovo ,,Láska“. Láska…Co se asi pod tímto názvem může skrývat? Najednou jsem se podivila, jak někdo mohl dát té knize tak odvážný název. Láska. Tak krásné slovo, označující nejúžasnější věc na světě. Je tato kniha hodná tak ušlechtilého názvu? Nevím proč, ale vyvolalo to ve mně jistý zvláštní pocit.

Vzala jsem si ji tedy, abych si ji lépe prohlédla. Na titulní straně kromě názvu ,,Láska“ a jména autora stálo ještě: Láska jako životní styl. O laskavosti, trpělivosti, schopnosti odpouštět, pokoře, zdvořilosti, štědrosti a poctivosti. Po přečtení anotace knihy (krátký text shrnující obsah knihy) mě zaujala tato věta: Kniha ,,Láska jako životní styl“ je neocenitelným zdrojem moudrých rad a inspirací pro budování spokojeného života naplněného láskou. To je přeci přesně to, co hledám. Něco, co mi pomůže chovat se jako milující člověk a přiblížit se více k Bohu. Na nic jsem nečekala a jala jsem se přemlouvat mamku, aby mi tuto jedinečnou knihu dopřála. A mamka mi ji při vší mé radosti vážně koupila! Musím říci, že tam bylo spousty jiných úžasných knih, které na mě svými pestrými titulními stranami a zajímavými názvy pomrkávaly. Ale já byla šťastná, že si nesu domů právě tuhle.

Knihu jsem sice ještě celou nepřečetla, ale ráda bych se s vámi podělila o to, jak moc mě změnil jenom ten malinký kousíček, který jsem zatím přečetla. Po úvodu a první také lehce úvodní kapitole, ve které byla témata jako například: ,,Co je skutečná láska,“ ,,Krása skutečné lásky“ nebo ,,Jak mohu žít v lásce?“ jsem konečně zavítala do kapitol ,,Laskavost“ a ,,Trpělivost“. A ty mi otevřely oči. Najednou jsem si všimla, kolik laskavosti mi druzí prokazují a kolik laskavosti bych mohla prokazovat já. Jakou trpělivost se mnou musí pán Bůh mít. Kde bych mohla být více trpělivá. Jaké situace bych mohla vylepšit laskavým slovem… Jako kdyby se mi otevřel další pohled na život. Ani jsem si neuvědomila, že může být taková spousta situací, které pomocí laskavého slova nebo činu mohou být mnohem krásnější.

Nyní se snažím knihu dočíst a praktikovat laskavost a trpělivost v mém životě. Netvrdím, že bych předtím byla naprosto netrpělivý a nelaskavý člověk, ale teď vidím, kde všude ještě můžu trpělivost a laskavost využít. Někdy mě překvapí, že jsem na to nepřišla již dříve.

Samozřejmě se stává, že ne vždy se mi to podaří a proto se modlím za sílu a vytrvalost. Vlastně by se dokonce dalo říci, že i samotnou knihu jsem si vymodlila. Prosila jsem totiž Pána, aby mi pomohl chovat se jako milující člověk a nyní mám dokonce návod.

Díky této knize a samozřejmě pánu Bohu, se mi už podařilo změnit některé nepříjemné situace ve velmi příjemné.

Mám malou sestřičku, která má ve zvyku chtít po mně milion věcí zrovna ve chvíli, kdy toho mám spoustu na práci a nevím kam dřív skočit. Dříve, jen jak jsem zaslechla, že vchází do mého pokoje, ucítila jsem nával vzteku a vyhnala ji ven ještě dřív, než stačila cokoliv říct. Teď jsem se schválně zaměřila na to, abych se k ní zachovala laskavě a trpělivě a vyslechla její prosby. Je to mnohem lepší. Prohlubuji tím náš vztah, který bych jinak svou hrubostí jen zbytečně ničila. Nebo když vysvětluji spolužačce, které nejde fyzika, jeden fyzikální příklad stále dokola a ona ho přesto nechápe, snažím se jí místo netrpělivého opakování vzorečků pomalu vše vysvětlit tak, aby to naprosto pochopila. Nejlépe s úsměvem :)

Mohla bych sem napsat ještě spoustu dalších krásných okamžiků, které jsem díky této skvělé knize zažila. Ale vlastně jsem vám jen chtěla napsat, že rozhodnout se pro lásku jako životní styl rozhodně stojí za to. Ano, nebude to úplně lehké. A ano, nebude se nám to dařit dokonale hned ze začátku. A přečtením knihy naše snažení rozhodně nekončí, naopak teprve začíná. Ale jen ta představa chovat se jako milující člověk, být trochu více jako On je úžasná a popohání mě vpřed! Ještě k tomu s vědomím, že On při nás celou dobu bude stát a dodávat nám sílu a vytrvalost je skoro nemožné se do toho nepustit.

A proto neváhejte a zvolte si lásku jako životní styl. Jestli k tomu potřebujete popostrčit knihou tak jako já, je na vás a na pánu Bohu.

Kniha: Gary Chapman, Láska jako životní styl

Julča

Napsat komentář