Jak si uklidit ve skříni

Díky nedávnému stěhování jsem se dostala do situace, kdy jsem asi deset dní bydlela v krabicích. První týden ve starém bytě, kde jsem se snažila vše poskládat do přenosných krabic, tašek, pytlů, nebo látkových přenosných šuplíků značky Ikea, které vřele doporučuji. Stojí pár korun a vejdou se do skříně, na skříň, pod postel, a unesou dost na to, abyste v nich oblečení i případně přestěhovaly.
O pár dní později si povídáme s kamarádkou, a tak se jí svěřím, že mám dilema. Už asi tak čtyři roky, mám pod postelí oblečení, které nenosím, ale mám ho schované – co kdyby. Popravdě, je to oblečení, které jsem nosila, než jsem znenadání shodila pár kilo. A to byl také důvod, proč jsem ho nechtěla vyhazovat. Jednak, jsem nečekala, že ztratím dlouhodobě tři velikosti a jednak jsem si říkala, že se mi ta vyšší váha může vrátit, a potom by mi to oblečení chybělo. Jenže už se se mnou jednou stěhovalo, aniž bych do něj přibrala, a teď jsem vážně nechtěla tu krabici plnou oblečení tahat znovu, notabene do menšího bytu.
Po chvilce diskuse na téma, jak je třeba nemít plný byt věcí, které člověk nepotřebuje, jsem přišla domů nabitá energií na bitvu – já versus skříň. Trvalo to dva večery po práci, kdy jsem se probírala oblečením a třídila ho na to, co si chci přestěhovat, co bych mohla „poslat dál“ a co vážně musím vyhodit do kontejneru na textil.
Poté, co jsem všechno roztřídila, jsem druhý den dostala nápad. Jedna kolegyně v práci má postavu přesně v té velikosti, kterou jsem měla před časem, a shodou okolností nosí také dost šaty a sukně. Tadá! A bylo to. Oblečení z kategorie „poslat dál“ jsem přivezla do práce a holky si vybraly, co by se jim mohlo hodit a měli z nových úlovků vážně radost :)

Pro ty z vás, které možná mají jiný důvod, proč mají plnou skříň, ale vlastně nemají co na sebe, posílám pět tipů, jak si uklidit ve skříni a ponechat si oblečení, které za to stojí, od katolické stylistky Megan Ashley Sokolowski.

  1. NOSITELNOST. Projděte si své oblečení a zamyslete se, kdy jste měly tento kousek naposledy na sobě. Pokud si nemůžete vzpomenout, nebo je to oblečení, do kterého chcete …. shodit/přibrat/změnit se celkově/čeká na příležitost xy… vyhoďte ho.
  2. SEDÍ TO. Pokud máte oblečení, které vám nesedí, nebo se v něm necítíte dobře, nenechávejte si ho. Oblečení, které vás celý den stresuje a necítíte se v něm dobře, si nezaslouží místo ve Vaší skříni.
  3. KVALITA. Pokud má oblečení seprané barvy, nebo vytahané rukávy, flíček, který nejde vyprat (a není vidět, ale vy o něm víte). Co jde, zkuste napravit, ale pokud to možné není, raději se s kouskem rozlučte a pořiďte si jiný. Dávejte pozor na materiály a jak s nimi zacházet, tím jejich životnost prodloužíte (informace jsou na cedulkách, které s takovou radostí po nákupu odstříháváme pryč).
  4. NÁLADA. Ve svém oblečení byste se měla cítit krásná. Je to sice jen oblečení, ale pokud se v něm necítíte krásná, tak je to prostě špatné oblečení! :D
  5. STYL. Položme si otázku. Co o mne vypovídá to, co nosím? Chci se takhle prezentovat, chci, aby mne takhle viděli druzí, je to můj styl, jsem to já? Nejsem to já před deseti lety, třeba?

Pokud by se Vám zželelo oblečení, které ale nenosíte, zkuste mu dát ultimátum. Například tři měsíce, během kterých ho zkusíte občas vzít na sebe. Pokud se nenajde příležitost, rozlučte se s ním s klidem, že se Vám uvolní místo pro něco, co se bude hodit třeba více.

Přikládám také video v angličtině a přeji Vám ten báječný pocit z krásně uklizené skříně!

Michaela

Napsat komentář