Chci stavět na skále nebo na písku?

michaelKaždý určitě znáte podobenství o dvou stavitelích. Najdeme je v Matoušovi 7, 24 – 29. Fascinuje mě, že často čteme věci v bibli pořád dokola a pořád to jsou pro mě věci nové. Rád bych s vámi sdílel něco, co nyní žiju ve svém životě a co mě právě na tomhle podobenství oslovilo.

Představuju si toho týpka, co postaví na písku boudu. Staví chvíli, pak si lehne, opaluje se a je mu dobře. Odpočívá. Zatímco ten, co staví na skále, staví o mnoho déle. Ještě ani neudělal dostatečně hluboké díry na položení základů. Po několika dnech má základy, staví obvodové zdi. Potí se, je unavený, na rukou má mozoly. Ale jeho základy jsou pevné. Dům stojí. Přichází bouře. Ten, co se opaluje, je v koncích. Zhroutil se mu svět. Přišel o všechno, co měl. Ten, co má kvalitní základy, zdivo, je v teple domova, u krbu. Stavěl o mnoho déle, trvalo to, ale vyplatilo se.

Vnímám, že to je někdy podobné s námi. Neumíme se postavit nějaké výzvě, trochu se zapotit, bojovat, abychom měli pevný základ. A každou další zkouškou, kterou zvládneme, stavíme další patro na pevných základech. Na Kristu. Můžeme být zároveň rozsvíceným oknem pro ty, kteří staví svoje životy, chování, na písku. Pozvat je k sobě, ukázat jim vše, jak se dělá a pomoct jim stavět jejich dům.

Ten co staví svůj dům na písku, ho po bouři postaví znovu. A znovu. A znovu. A nikdy mu jeho stavba neporoste. Nemá na čem stavět další patra. Nikam neroste.

Představuju si stavitele na skále. To musí být formát. Víte, proč dokáže postavit tak těžkou stavbu? Protože má vizi, sen, jak to má vypadat. Historie nám ukazuje, že za mnoho velkými věcmi i maličkostmi, které změnily zaběhlé pořádky, stály sny. Velké sny.

Martin Luther King měl velký sen. Že jeho děti budou posuzovány podle charakteru a ne jejich barvě pleti. V tehdejší době to byl velký sen. A splnil se mu.

Nevím jak vy, ale já často ztrácím motivaci. Když ale budeme mít pevné základy, skálu, budeme naše domy, životy, stavět na Bohu, ti, co přijdou po nás, budou mít v úrovni našich stropů podlahu. A porostou ještě výše.

Pozvěte Boha tenhle týden někam, kam jste ho nikdy nepozvali. Možná Ho zvete jen v kostele nebo když jste doma sami v modlitbě. Pozvěte Ho do školy, do práce, buďte s Ním, když se učíte. On s Vámi je pořád. A sní větší věci o vašem životě, než si dokážete představit.

Michael

P.S. Na Slovensku proběhla soutěž gospeltalent. Vyhrála ji jedna slečna, která v refrénu své vítězné písně zpívá:

„Moje kroky jdou stále po Tvých cestách. Žít jako dcera krále, který chce vždycky při mně stát.“

On s námi počítá.

 

 

2 komentáře: „Chci stavět na skále nebo na písku?

  1. Díky, Michaeli, tvůj příspěvek je moc inspirativní, přemýšlím nad ním už druhý den a hodně mě to motivovalo překonávat pohodlnost a dělat věci pořádně, i když je to těžké :)

    1. Tak to mě těší! :)
      Těžké to určitě je a já jsem ten poslední, kdo by mohl říct, že je s tím v pohodě. :)

Napsat komentář