5 věcí, které bychom měli dělat.

Poté, co se mi podařilo sklidit Vánoční stromeček a všechny ozdoby, nevím, jak u vás, ale u mne doma je vše najednou takové prostornější a volnější. A to ve mne to vzbuzuje pocit, že je třeba dát do pucu kromě bytu, také řadu dalších věcí. Možná odtud se vzalo ono snažení dávat si předsevzetí do Nového roku. Pořádek musí být. Nevím, jestli to lze počítat jako předsevzetí, ale zamyslela jsem se, co bych s tím novým uklizeným bytem mohla uklidit také ve svém životě a za sebe navrhuji 5 věcí, které jsem se rozhodla pravidelně dělat. Možná Vás napadne 7, nebo jen 3, ale to už je každého věc. Pro inspiraci se podělím o svůj seznam věcí, které bych ráda v roce 2020 zlepšila, udržela, nebo posunula o kousíček dál.

  1. Modlit se
  2. Cvičit a pečovat o své tělo
  3. Číst dobré knížky
  4. Plánovat si čas pro přátele a rodinu
  5. Tvořit něco

Modlit se. Ne, není to klišé, je to prostě základ. Modlitba je pohonná hmota, bez které to nejede. Z vlastních zdrojů často nemáme dost sil na vše, co se děje a naše subjektivní perspektiva ani zdaleka nebývá tak dobrá, jako ta Boží. Myslím, že pokud má den 24 hodin, něco prospíme atd., tak i krátká modlitba ráno a večer – je prostě potřeba. Co doporučuji? Samozřejmě na první místě modlitbu vlastními slovy, ale např. čtení liturgických textů mše sv. Je to skvělé, že Vám už někdo připravil tři (čtyři) čtení, která spolu souvisí a vy se nad jejich poselstvím už můžete jen zamyslet, navíc jste ve spojení s církví i když třeba nemůžete jít na mši sv. ;)

Cvičit a pečovat o své tělo. Ačkoliv se tomu těžko věří, když začne člověk pravidelně cvičit, tak jednak více prospívá celkově i po psychické stránce, lépe vypadá (a pán Bůh tvoří dobré věci, tak se o ně starejme) a také si vytvoří návyk, který je dobrý i pro duchovní život. Každý jsme jiný, ale naše tělo vážně potřebuje údržbu, bez ohledu na to, jakou máme náturu. Co takhle se projít cestou z práce, nebo ze školy namísto toho jet celou cestu tramvají? Nebo začít chodit tančit? Běhat, nebo plavat? Zorganizovat pravidelně volejbal, nebo fotbal? Prostě cokoliv, co by Vás unavilo fyzicky a dalo odpočinout také Vaší hlavě.

Číst dobré knížky. Dnes je skvělá doba pro čtení knížek. Mám kamarády, kteří nedají dopustit na audioknihy, můj bratr má všechno nahrané v PDF ve čtečce, kterou schová v podstatě i do kapsy. Já nedám dopustit na papírovou klasiku. Zjistila jsem, že když čtu jen věci do školy, nebo do práce, tak mě to unavuje, ale když si vybírám knížky, které mě lákají, jsou mi povzbuzením. Doporučuji duchovní literaturu, ale i beletrii, prostě cokoliv, co Vás posouvá ve fantazii, nebo Vám prospívá a rozvíjí Vás.

Plánovat si čas pro přátele a rodinu. Stane se, že mě někdy práce a řada dalších věcí semele a uteče mi třeba docela dlouhá doba, aniž bych zavolala mámě, nebo zašla s kamarádkou na kávu. A potom přijde den, kdy mám volno a říkám si, že je mi smutno! Jenže – vztahy nejsou automaty, které po zmáčknutí čudlíku poskytnou to, co právě chybí, ale jsou spíš mechanismus, co se musí stále udržovat. Proto si dejme prioritu – pečovat o vztahy, napsat, zavolat, nebo se setkat s těmi, kdo jsou nám blízcí a tento čas si hlídejme ve svém diáři.

Tvořit něco. Jsou lidé, co rádi malují, co píší, co pořádají akce, doučují, dobrovolničí, šijí šaty, vedou kluby, spolča, sbory, anebo se jinak podílejí na něčem kreativním. Tahle položka asi trochu souvisí s tím, zda jste introvert, nebo extrovert – ale dělejte něco, co Vás baví, co Vás nabíjí a pokud je to možné, dělejte něco, co je darem pro druhé.

A čas od času se zastavte a svých 5 věcí přehodnoťte, zda není třeba je nějak zrevidovat, někde ubrat, jinde přidat, prostě tak, jak život často vyžaduje.

Ať Vás na každém kroku provází radost!
Michaela

Napsat komentář